Feliksa Sawicka

(1922 - 2015)

Pani Feliksa była współzałożycielką szkoły i jej wieloletnią dyrektorką.  Kierowała szkołą od momentu jej założenia;  15 października 1972r. do czerwca 2010r. Ze względów zdrowotnych zrezygnowała z kierowania szkołą i została mianowana Dyrektorem Honorowym Szkoły. Poniżej publikujemy wspomnienia spisane przez panią Feliksę Sawicką.

WSPOMNIENIA PANI FELIKSY SAWICKIEJ

galeri353

 

 

POCZĄTKI POLSKIEJ SZKOŁY

15 października 1972r. odbyło się zebranie w sali przedszkolnej szkoły św. Izydora na którym została założona polska szkoła.  W zebraniu wzięli udział:  ks. proboszcz Julian Wenda, ks. Michał Wodziak, Irena Pendzik, Paweł Podlas, Katarzyna Kornafel, ja i kilkoro rodziców.  Na tym zebraniu zostałam wybrana na kierowniczkę szkoły, ze względu na moje nauczycielskie doświadczenia z Polski.  Pan Podlas założył konto czekowe w banku i tak się zaczęła nasza działalność.Powstanie polskiej szkoły zbiegło się z pierwszą rocznicą beatyfikacji ojca Maksymiliana Marii Kolbego przez papieża Pawła VI.  Dlatego na tym zebraniu obrano  na patrona szkoły tego wielkiego Polaka i męczennika.Swoją
działalność szkoła rozpoczęła w budynku szkoły parafialnej im. św. Izydora i tu kontynuuje po dzień dzisiejszy.
 
felsaaa
Początki polskiej szkoły - dyrektor szkoły 
Feliksa Sawicka z rodzicami
 
Pierwszymi nauczycielami byli:  Józefa Kiegiel, Janina Matuszczak, Katarzyna Kornafel, Czesława Zakrzewska, ks. Witalis Pendzik, ks. Władysław Światek, ks. Jerzy Widoniak i ja.  Uczyliśmy 48 uczniów pochodzących z polskich i amerykańskich rodzin.  Nauczycielom za naukę płacono $5 na godzinę.  Mieliśmy tylko trzy godziny:  dwie godziny języka polskiego, historii, geografii i tradycji.  Oprócz tego godzina tańca, która była obowiązkowa.  Tańca uczyła p. Kornafel.  Nasze dzieci ślicznie tańczyły, więc wyjeżdżaliśmy do różnych miejscowości na wschód i zachód Long Island.  Dzieci wykonywały polskie tańce w strojach ludowych.  Do dzisiaj zachowały się wycinki prasowe dotyczące występów naszych uczniów.  Z czasem utworzyła się grupa tańca, która występuje do dzisiaj.
 
felsaab
Pierwsi uczniowie
 
FaLang translation system by Faboba