Założyciele naszej szkoły mieli świadomość, że szkoła powinna mieć swój własny sztandar, który byłby symbolem łączności z daleką Polską. Nie udało się tego dokonać w pierwszym roku szkolnym.  Prace nad sztandarem rozpoczęły się wraz z przywiezieniem z Polski przez księdza Witalisa Pędzika obrazu namalowanego na płótnie przedstawiającego portret Maksymiliana Marii Kolbego.  Państwo Filmańscy zaangażowali się w jego wykonanie.  Ich utalentowana plastycznie córka przyszyła portret na białym tle.  Dodane zostały czerwone litery z nazwą szkoły oraz zwrotem skierowanym do patrona szkoły „Módl się za nami”.  Drzewiec do sztandaru został podarowany przez pana Antoniego Lul a ksiądz podarował krzyżyk, który umieszczono na jego szczycie.  Druga strona sztandaru była w barwach narodowych.

Nowy sztandar postanowiono uroczyście poświęcić.  Szczęśliwym zbiegiem okoliczności okazało się, że w Nowym Jorku przebywał Franciszek Gajowniczek, więzień obozu w Auschwitz, który został ocalony przez ojca Maksymiliana.  Dzięki staraniom pani Feliksy Sawickiej ówczesnej dyrektorce szkoły udało się go zaprosić na uroczystość święcenia sztandaru.  Pan Gajowniczek zgodził się zostać jego ojcem chrzestnym zaś matką chrzestną została pani Marta Dec.  Na uroczystość zjechało się wielu gości z Nowego Jorku i  Long Island.  Po uroczystej mszy świętej w kościele św. Izydora w Riverhead odbyło się spotkanie z panem Gajowniczkiem i jego dwoma kolegami z obozu koncentracyjnego.  Do tej pory wielu uczestników tej uroczystości wspomina nadzwyczajny spokój pana Franciszka i jego uwielbienie do swego wybawiciela.

Od tej pory szkolny sztandar towarzyszył szkolnej społeczności we wszystkich ważnych wydarzeniach. Jeździł z uczniami i rodzicami na Paradę Pułaskiego na 5 Aleję na Manhattanie, rozpoczynał i kończył każdy kolejny rok szkolny, był częścią wszystkich ceremonii, apeli, świąt religijno- patriotycznych.  Łączył pokolenia kolejnych uczniów, którzy rozpoczynali przy nim swoją przygodę z polską szkołą z tymi, którzy ją kończyli.

Dużą zmianę w wyglądzie sztandaru wymogła kanonizacja Maksymiliana Marii Kolbego. W roku 1982 dziesięcioosobowa delegacja polskiej szkoły wybrała się wraz ze sztandarem na plac św. Piotra, aby pomodlić się wraz z papieżem Janem Pawłem II i być naocznym świadkiem ogłoszenia Maksymiliana Marii Kolbego świętym. Delegacja była przygotowana na dokonanie zmiany na szkolnym sztandarze. Prowizorycznie zakryto napis „błogosławiony” napisem „święty”.   Po powrocie zmieniono napis na sztandarze, odpruto falbanki i umieszczono sylwetkę Matki Boskiej. Tył sztandaru w kolorach czerwono-białych miał oprócz orła napis: "Polska Szkoła św. Maksymiliana Maria Kolbe w Riverhead”.

Sztandar w takiej postaci towarzyszył społeczności szkolnej przez ponad 40 lat. Jednak „ząb” czasu dał się mu we znaki, litery zaczęły odpadać, a materiał tracił na swojej świeżości.

Pomysłodawcą stworzenia nowego sztandaru była pani dyrektor Bożena Mahmoud. Jej propozycja została przyjęta przez Radę Pedagogiczną i Komitet Rodzicielski. Wykonaniem projektu zajęła się mama uczennic szkoły pani Anna Zaleski. Z proponowanych projektów przyjęto obecną formę sztandaru z napisem umieszczonym w formie koła brzmiącym: Polska Szkoła Dokształcająca im. Maksymiliana Marii Kolbego w Riverhead. Dodano zwrot „Módl się za nami" z datą powstania szkoły - 1972r.

Pani Ania wraz z panią dyrektor znalazły wykonawcę sztandaru firmę Kramex z siedzibą w Polsce. Firma ta ściśle współpracowała z projektantem sztandaru. W jej wyniku uzgodniono, że sztandar będzie w kształcie kwadratu.  Sylwetka Kolbego została wykonana ręcznie przez hafciarkę z pięćdziesioletnim doświadczeniem. Pozostałe elementy zostały wyszyte komputerowo. Haftowanie ręczne specjalnymi nićmi sprowadzonymi z Włoch zajęło 4 tygodnie. Wraz ze sztandarem dostarczono drzewiec, rękawiczki, szarfy, pokrowiec i gwoździe, na których wygrawerowano nazwiska zasłużonych szkole osób. Wiele osób zakupiło dodatkowe gwoździe pamiątkowe, aby umieścić na nich nazwiska swoich bliskich.

Uroczystość poświęcenia nowego sztandaru odbyła się 19 października 2016r w kościele św. Izydora w Riverhead. W uroczystości wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przyjaciele szkoły. Najpierw uroczyście pożegnano poprzedni sztandar a następnie poświęcono nowy. Po mszy odbyło się spotkanie przy kawie i cieście w siedzibie szkoły.

Niech ten nowy sztandar uczestniczy z następnymi pokoleniami uczniów w ich przygodzie poznawania historii, języka i kultury kraju z którego pochodzą ich rodzice.

FaLang translation system by Faboba